Kulminacyjnym punktem każdego przyjęcia weselnego jest moment w którym wybija północ. To w tej magicznej chwili Młodzi zaczynają pierwszy dzień swojej nowej drogi życia. Właśnie wtedy, zgodnie z tradycją Para Młoda dziękuje swoim rodzicom za trud włożony w ich wychowanie, jak również za pomoc w organizacji przyjęcia, starostowie wręczają Młodym symboliczny prezent, a wszyscy goście pełniący określone funkcje związane z dniem wesela otrzymują słowa uznania od zgromadzonych. Po północy czas zacząć również znane wszystkim oczepiny przyjrzyjmy się bliżej tej polskiej tradycji.
Oczepiny kojarzą się niekiedy z niezbyt smacznymi zabawami na niskim poziomie. Zaglądanie paniom pod spódnice, zawiązywanie oczu, by obmacać kolana swoich partnerów, czy też podawanie sobie balonów między nogami odeszły już w zapomnienie. Oczywiście zdarzają się przyjęcia, na których pojawiają się tego rodzaju oczepinowe konkurencje, jednak są one już rzadkością. Współczesne oczepiny mają służyć dobrej zabawie wszystkich zgromadzonych gości, bez względu na wiek i płeć. Zgodnie z tradycją zaczynają się one najczęściej rzucaniem welonu, stroiku lub kwiatów przez Młodą oraz krawatu lub muchy przez Młodego, złapanie ich zarówno przez pannę jak i kawalera wróży szybkie wstąpienie w związek małżeński.
Kolejnym punktem programu jest włączenie do zabawy wszystkich gości, odbywają się one najczęściej w rytm muzyki z udziałem różnego rodzaju rekwizytów. Przykładem tego rodzaju zabaw jest np. konkurs taneczny – daje to możliwość wyłonienia spośród gości weselnych prawdziwych talentów, jak również wykazania się ich pomysłowością i prawdziwym poczuciem humoru. W konkursie bierze udział dowolna ilość par, która wraz z jego przebiegiem redukuje się do najlepszych tancerzy.
Następną propozycją jest zabawa którą prowadzą Młodzi lub świadkowie. Para trzyma bowiem rozciągnięta między sobą linę, pod którą w rytm muzyki muszą przechodzić weselnicy. Oczywiście żeby było trudniej lina wciąż jest obniżana, wygrywa ten, który zwinnie poradzi sobie z najniższą wysokością. Należy dodać również, iż w tej konkurencji kluczowe znaczenie ma wodzirej lub DJ, który zabawnie komentuje jej przebieg.
Dużą popularnością cieszy się zabawa, o tajemniczej nazwie „kareta” – bierze w niej udział ok. 9 osób, każda z nich reprezentuje inną postać (4 koła karety, 2 konie, woźnica, król i królowa). Wodzirej lub DJ opowiada baśń, w której występują wyżej wymienieni bohaterowie. Zadaniem gości jest szybkie reagowanie na słowo np. koń, czy król (trzeba wstać i obiec swoje krzesło), jeżeli zawodnik tego nie zrobi, za karę musi kontynuować opowiadanie baśni. Jan nie trudno jest się domyśleć rezultaty mogą być zaskakujące.
Aby ułatwić młodym start w rodzinne życie na weselach organizuje się często zabawę pod tytułem „wózek”. Uczestniczą w niej: nowożeńcy, świadkowie i wszyscy chętni goście. Nowożeńcy tańczą na środku sali, a świadkowie zajmują miejsca pod sceną. Goście chcący zatańczyć z Panem Młodym lub Panią Młodą, zobowiązani są pozostawić opłatę u świadków, zebrana w ten sposób kwota zostanie przeznaczona na zakup wózka dla pierwszego dziecka Młodych.
Autor: Ewelina Siwiec

usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.