Planowanie ślubu zaczyna się najczęściej od ustalenia listy gości mających brać udział w tym wydarzeniu, bowiem zamawiając sale, catering i zespół muzyczny należy podać liczbę osób, które pojawią się na przyjęciu weselnym. Po ułożeniu listy i zakupieniu zaproszeń nadchodzi czas na poinformowanie bliskich Pary Młodej o ich małżeńskich zamiarach. Oto kilka rad, które mogą przydać się podczas zapraszania przyjaciół i rodziny.
Pierwszą, niezwykle ważną kwestią jest (oczywiście w miarę możliwości), dołożenie wszelkich starań, aby zaproszenia rozdawać osobiście. Dotyczy to w szczególności osób, dla nas ważnych, takich jak rodzeństwo, dziadkowie, chrzestni i przyjaciele. Jeżeli chodzi o dalszą rodzinę i znajomych, spotkanie mające na celu zaproszenie ich na ślub jest często okazją do nadrobienia zaległości związanych z odwiedzaniem miejsc, dawno nie odwiedzanych, jak również odbudowywaniu wielu relacji.
Ponadto osobiste zapraszanie naszych bliskich, jest oznaką szacunku i zaangażowania. Oczywistym jest fakt, iż wysłanie zaproszeń pocztą to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze, jednak ślub to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu, dlatego wyżej wymieniona kryteria nie powinny mieć tutaj znaczenia. Nie należy jednak popadać w absurd – osoby mieszkające w innym kraju, co więcej na drugim końcu świata z pewnością nie poczują się urażone, kiedy otrzymają zaproszenie pocztą – miłym gestem jest jednak skontaktowanie się z nimi (np. telefonicznie) w celu upewnienia się, iż przesyłka została dostarczona bez żadnych przeszkód. Zapomnijmy o kontaktowaniu się z naszymi gośćmi za pośrednictwem sms-ów, czy też maili – ślub to zbyt ważna uroczystość, by posługiwać się tak nieeleganckimi narzędziami, niestety wiele przyszłych nowożeńców w pędzie przygotowań zapomina o tym fakcie.
Pamiętajmy, iż zaproszeni powinny zostać rozdane minimum na dwa / trzy miesiące przed ceremonią – goście muszą mieć czas na przygotowanie się do tegoż wydarzenia – mowa tutaj o zakupie odpowiednich strojów, prezentów, ale także o ewentualnym zorganizowaniu dnia wolnego od pracy (goście mieszkający z dala od miejsca, gdzie odbędzie się ślub, musza poświęcić niekiedy kilka dni na sam dojazd do niego).
Zgodnie z tradycją w pierwszej kolejności zaprasza się najważniejsze osoby dla Młodych, bliską rodzinę i gości, którzy sprawować będą określone funkcję podczas ceremonii (świadkowie, drużbowie, druhny, itd.). Samo zapraszania trwa nieraz i kilka tygodni, wszystko zależy od ilości zapraszanych oraz miejsca ich zamieszkania. Aby zaoszczędzić czas warto podzielić zaproszenia na kilka grup, w których znajdą się osoby mieszkające blisko siebie (np. w jednym mieście).
Niekiedy oprócz gości zapraszanych na przyjęcie weselne, zależy nam, aby mniej związane z nami osoby uczestniczyły tylko i wyłącznie w naszej ceremonii zaślubin – w takim przypadku wysyła się im tak zwane zawiadomienia o naszym wstępowaniu na nową drogę życia na kilka tygodni przed wydarzeniem, mając nadzieję, iż przyjdą oni np. do kościoła lub do urzędu złożyć nam adekwatne do tegoż dnia życzenia.
Autor: Ewelina Siwiec

usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.