Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak też cera dostarcza nam wielu informacji o ciele człowieka. Otóż na jej wygląd wpływa dieta, ilość snu, wiek, stres, a także choroba. Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy to więc jeden z codziennych obowiązków każdego z nas. Kosmetyka domowa jak również korzystanie z usług gabinetów urody powinny stać się - przede wszystkim dla kobiet - niczym powtarzana wciąż mantra.
Wizyty u kosmetyczki, lub też (w razie większych problemów) u dermatologa pomogą nam profesjonalnie zdiagnozować rodzaj naszej cery, dzięki czemu będziemy mogli zadbać o jej kondycje w należyty sposób. W tym celu specjalista powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem jak również badanie za pomocą lampy Wooda lub dermatoskopu. Pierwszy aparat pozwala na dokładne obejrzenie skóry, a zjawisko fluorescencji, zachodzące dzięki przepuszczeniu promieni nadfioletowych przez szklany filtr lampy ułatwia określenie rodzaju cery, każdy z nich charakteryzuje się bowiem innym odbiciem – skóra normalna daje niebiesko – fioletowy kolor, a tłusta ciemno – fioletowy. Dermatoskop natomiast to przyrząd, dzięki któremu specjalista może skrupulatnie dojrzeć wszelkie, nawet najmniejsze niedoskonałości skóry pacjenta. Przed tym badaniem należy dokładnie pokryć powierzchnię skóry cienką warstwą olejku imersyjnego, który stanowi doskonałe środowisko optyczne między skórą, a cylindrem aparatu.
Jeżeli znamy już rodzaj naszej cery (normalna, tłusta, sucha, mieszana, naczynkowa, wrażliwa, dojrzała) możemy następnie przystąpić do wykonania odpowiednich zabiegów, takich jak oczyszczanie skóry, złuszczanie naskórka za pomocą peelingu, mikrodermabrazja, nakładanie masek oraz sukcesywne nawilżanie i ujędrnianie skóry twarzy, szyi i dekoltu. Jeżeli chodzi o peeling, kosmetyczka dobierze odpowiednio do skóry suchej i wrażliwej – enzymatyczny, do cery grubej, tłustej i mieszanej – peeling ziarnisty typu skrub, a także do naczynkowej i alergicznej skóry – peeling gommage. W wypadku gdy na naszej buzi wciąż pojawiają się wągry i zaskórniki warto zdecydować się na zabieg oczyszczania twarzy, czyli na składające się z wielu etapów mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń skóry. Pamiętajmy jednak, iż osoby posiadające zmiany zapalne, ropne, wirusowe, alergiczne i niektóre postacie trądzika nie powinny podawać się temu zabiegowi. A czym tak naprawdę jest tak popularna ostatnio mikrodermabrazja? Otóż zabieg ten to złuszczanie naskórka za pomocą mikrokryształków, odsysanych z buzi wraz z martwymi komórkami naskórka przez specjalny aparat. Mikrodermabrazja polecana jest dla osób, które chcą zredukować zmarszczki wokół oczy i ust, rozstępy, przebarwienia, plamy, jak również rozszerzone pory.
Ważne aby po wyjściu z gabinetu kosmetycznego umiejętnie zadbać o skórę twarzy w celu utrzymania efektu uzyskanego przez profesjonalistów. Bez obaw – nic w tym trudnego, wystarczy zakupić w drogerii odpowiedni dla naszej cery peeling, krem, kilka maseczek oczyszczających i nawilżających oraz płyny lub mleczka do demakijarzu i tonizowania cery. Dzięki takiej pielęgnacji skóra twarzy wciąż wyglądać będzie świeżo, zdrowo i atrakcyjnie, a nasze samopoczucie sprawi, iż w dzień ślubu tuż po przebudzeniu będziemy mogły spojrzeć w lustro z uśmiechem.
Autor: Ewelina Siwiec

usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.