Wielu z nas nie orientuje się jak wyglądają, jakże częste w naszym kraju – śluby prawosławne. Te różniące się od katolickich ceremonii romantyczne wydarzenie pełne jest tradycji i zwyczajów, które nadają mu wyjątkową oprawę i nastrój.
Mistycyzm i symbolika – tak krótko opisać można śluby prawosławne, przyglądnijmy się im bliżej. Zacznijmy od chwili, w której narzeczeni znajdują się w swych domach (przed wyjazdem do cerkwi) – udają się bowiem wraz z najbliższymi do największego pokoju w budynku, gdzie klękając przed ikoną modlą się i proszą o błogosławieństwo dziadków i rodziców, od których otrzymuje się ikonę, towarzyszącą później Młodym w cerkwi.
Czas na uroczystość – narzeczeni czekają w przedsionku cerkwi na kapłana (batiuszkę), który uroczyście wprowadza ich do środka, podając każdemu zapaloną świecę, wykonując wcześniej trzykrotny znak krzyża. Ikony, otrzymane od rodziców zanoszone się do środka przez zamężną kobietę z rodziny Pana Młodego.
Tradycja ślubna nakazuje, iż podczas udzielania ślubu batiuszka trzykrotnie powtarza odpowiednią formułę, zakładając na palec Młodego wcześniej pocałowaną przez niego obrączkę, ten sam mechanizm dotyczy Panny Młodej. Następnie prowadzi się Młodych wraz ze świadkami na środek cerkwi, gdzie czeka na nich stół z krzyżem i ikoną.
Wszyscy stojąc na tkanej płachcie uczestniczą w magicznym momencie zaślubin – batiuszka pyta Młodych czy są pewni swej decyzji po czym po raz kolejny trzykrotnie powtarza odpowiednią formułę. W czasie, gdy Młodzi całują krzyż znajdujący się na przedniej części mistycznych koron (prawosławnego symbolu czystości życia), kapłan podaje je świadkom, którzy prawie do końca ceremonii będą trzymali korony nad głowami Młodych.
Po odczytaniu przez kapłana fragmentu ewangelii św. Jana, zawierającego opowieść o weselu w Kanie Galilejskiej, chór śpiewa „Ojcze nasz”, a Młodzi na przemian trzykrotnie piją z czarki trzymanej przez batiuszkę zawierającej czerwone wino. Następnie ręce Młodych zostają przewiązane białą chustą i częścią szaty kapłana, który prowadzi ich trzykrotnie okrążając stół. Towarzyszą im świadkowie trzymające wspomniane wcześniej korony.
Na końcu ceremonii batiuszka udaje się z Młodymi przed Rajskie Drzwi (już bez koron i chusty), gdzie błogosławi ich ikony przyniesione przez krewną młodego do cerkwi, składając życzenia nowożeńcom. Młodzi po krótkiej modlitwie i pocałunku wychodzą ze świątyni jako mąż i żona.
Autor: Ewelina Siwiec

usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.