Łatwo zauważyć, iż ostatnimi czasy pojawiła się moda na śluby i wesela w stylu staropolskim. Nikt się temu nie dziwi, ponieważ jest to nawiązanie do naszych korzeni i rodzinnych tradycji. Zauważmy także iż wesele staropolskie to uroczystość, która w czasach naszych przodków była wydarzeniem niezwykle ważnym i pielęgnowanym – przez lata zrodziło się wiele nowych tradycji i zwyczajów, z których warto teraz czerpać inspirację.
Zwyczaj, który przetrwał do dziś to witanie Pary Młodej chlebem i solą - w czasach magnackich wkładano monetę do pieczywa (to swego rodzaju dobra wróżba, mająca zapewnić nowożeńcom dostatnie życie) – współcześnie odstąpiono od tej praktyki. Istnieje jednak wiele przesądów, które rzadko pojawiają się na naszych weselach. Jednym z nich jest zakaz zakładania przez Panny Młode biżuterii, wierzono bowiem, iż przyniesie ona nowożeńcom pecha i nieszczęście. Następny przesąd dotyczy tego, kto z małżonków pojawi się przed ślubnym kobiercem jako pierwszy – fakt ten miał świadczyć o późniejszej dominacji w małżeństwie.
Istnieje kilka zwyczajów sarmackich, które inspirują współczesnych narzeczonych do korzystania z dawnych tradycji. Otóż pierwszą z nich jest wysyłanie swatów do rodziny narzeczonej w celu negocjowania warunków „umowy małżeńskiej”. Kolejnym zwyczajem są rzadko praktykowane „przenosiny”, czyli odprowadzanie przez gości weselnych młodej mężatki do sypialni męża, gdzie spędzić mają oni swą pierwszą wspólną noc. Nie zapominajmy o menu, które w tym przypadku powinno być niezwykle bogate i urozmaicone.
Jeżeli chodzi o zabawy weselne – polska szlachta w tym zagadnieniu okazywała się bezkonkurencyjna. Organizowano pokazy sztucznych ogni, tancerzy, cyrkowców, tresowanych zwierząt, muzyków i magików – nie żałując czasu ani pieniędzy. Jeżeli wesele odbywało się zimą - urządzano kulig, jeżeli latem – polowanie. Każde wesele staropolskie znajdowało miejsce w swym napiętym programie na konkursy i zawody - była to rzecz niemal obowiązkowa; goście weselni mieli więc okazje do popisania się swymi umiejętnościami (np. jazdą konna, umiejętnym szczelaniem z łuku, lotnym umysłem, itd.).
Współcześni narzeczeni coraz częściej czerpią z wyżej wymienionych tradycji, wprowadzając różnego rodzaju modyfikacje. Zauważmy, iż nasza polska mentalność rzadko pozwala nam na zrezygnowanie z hucznej zabawy na rzecz skromnego obiadu, jak więc widać musimy przyznać przodkom rację i czerpać przyjemność z tej niezwykłej okazji do świętowania jakim jest ślub.
Mamy nadzieje, iż kilka wyżej wymienionych pomysłów staną się dla wielu przyszłych Par Młodych prawdziwą inspiracją – wspomnijmy na zakończenie, iż ślub tematyczny to trend, który jeszcze przez długi czas będzie bardzo popularny – dlatego właśnie idealnym rozwiązaniem jest sięgnięcie do naszych korzeni i uczczenie wstąpienia w związek małżeński dwojga kochających się osób w sposób jaki świętowali nasi przodkowie.
Autor: Ewelina Siwiec

usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.