IMPERIAL_COMPONENT::IMPERIAL_COMPONENT::__construct PlanujeWesele.pl - Aktualności - Wesele w stylu góralskim
Aktualności
Wesele w stylu góralskim
Data dodania: 2010-07-05

Jak wszyscy dobrze wiemy branża ślubna ukochała sobie wesela tematyczne. Możemy więc w dzień ślubu śmiało przenieść się do baśniowej krainy pełnej magii, egzotycznej ziemi, gdzie królować będą gorące rytmy i znakomita atmosfera, do podwodnego świata zachwycającego swymi tajemnicami, czy też w czasy lat ’60, kiedy to wolność i miłość były najważniejsze. Pomysłów jest wiele, wszystko zależy bowiem od zainteresowań i gustu Państwa Młodych. Śmiałym pomysłem jest również zorganizowanie wesela w stylu góralskim – jest to bowiem impreza wymagająca wielu poświeceń, przygotowań oraz sporych nakładów finansowych.

Wesele w stylu góralskim to ogromne przedsięwzięcie i wydarzenie za razem. Decydują się na nie osoby wywodzące się z góralskich rodów, jak również ci, którzy ulegają najnowszym trendom chcąc, aby ich wesele było wyjątkowe i niezapomniane. W tym drugim przypadku mowa raczej o tzw. weselu stylizowanym. Góry to tak atrakcyjne miejsce dla osób mieszkających na co dzień w „miejskiej dżungli”, iż postanawiają zaprosić tu swoich gości, aby w nieprzeciętny sposób uczcić fakt ich zaślubin.

Góralskie przyjęcia weselne odbywają się najczęściej w remizach, schroniskach górskich, czy też w karczmach – ważne jest bowiem, aby miejsca te posiadały dużo przestrzeni, ponieważ jedną z cech charakterystycznych  takiego wesela jest ogromna ilość zapraszanych gości – mowa o trzystu lub czterystu biesiadnikach. Bowiem w drodze do kościoła przed Młodymi jadą tak zwani pytoce, którzy zapraszają każdego napotkanego przypadkiem na wesele – to oznaka góralskiej gościnności oraz dobra wróżba na wspólną przyszłość nowożeńców.

Kluczowym elementem jest z pewnością muzyka, a więc góralscy muzykanci. Towarzyszą oni Młodej już od śniadania, przygrywają w kościele jak i po wyjściu z niego, urozmaicają drogę na przyjęcie weselne, na którym zresztą też nie próżnują. Jeżeli chodzi o jedzenie podawane na weselu góralskim, należy podkreślić, iż jest ono przygotowywane według tradycyjnych receptur i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Istnieje powiedzenie, iż żeby góral mógł się dobrze bawić musi najpierw dobrze zjeść -  dlatego właśnie same ciepłe posiłki są w tym przypadku podawane co dwie godziny, a stoły bogato zastawione kuszą swym wyglądem ale i zapachem. Potrawami, jakich pod żadnym pozorem nie może zabraknąć są między innymi; kwaśnica i moskale, trunkami zaś; przepalanka i cytrynówka lub domowej roboty ajerkoniak.

Para Młoda jak i drużbowie, starostowie wraz z większą liczbą weselników ubrani są oczywiście w tradycyjne stroje góralskie. Szyją je najczęściej członkowie rodziny, przez co ich wyjątkowość bardziej zyskuje na znaczeniu. Strój Panny Młodej składa się z haftowanego gorsetu oraz spódnicy, a rolę welonu spełniają wstążki ozdobione kolorowymi kwiatami. Natomiast Pan Młody w dzień ślubu zakłada góralską koszulę, szeroki, skórzany pas i tradycyjne spodnie z sukna, a jego głowę zdobi kapelusz z piórkiem – symbolizujący stan kawalerski.


    
Autor: Ewelina Siwiec


Najbliższe wesela
Brak wpisów
Newsletter
Zapisz się by na bieżąco być informowanym o nowych firmach,
usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.

Ankieta
Jaką cechę u swojego partnera cenisz sobie najbardziej ?

Ostatnio dodane działalności
Brak dodanych firm
Ostatnio dodane ogłoszenia
Brak dodanych firm
Copyright 2009 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla Portal Weselny
Design: tomaszmlot.pl, Powered by Imperial CMS - Profesjonalny System CMS