Wstąpienie na nową drogę życia wiąże się z wieloma obawami, nowożeńcy pragną, aby ich wspólna przyszłość upływała pod znakiem szczęścia i pomyślności – dlatego oprócz wysiłku wkładanego w organizację wesela – które jest przecież początkiem tej drogi, jak również w dbanie o samą relację i związek, przyszli małżonkowie sięgają również po bardziej niekonwencjonalne środki – stosując się do staropolskich przesądów oraz swego rodzaju zaklęć, mających zagwarantować parze szczęśliwy związek po wsze czasy.
Zacznijmy od przesądu związanego z nazwą miesiąca w jakim para planuje się pobrać. Niektórzy wieżą, iż miesiące, zawierające w nazwie literę „r” przynoszą nowożeńcom szczęście. Z tego też względu najwięcej wolnych terminów w restauracjach, hotelach i USC pojawia się w styczniu, lutym, maju, lipcu i listopadzie. Niesamowite jest to, iż z powodu małej literki dorośli ludzie potrafią przełożyć ślub o miesiąc później, tłumacząc, iż nie wierzą w przesądu, jednak wolą nie ryzykować.
Kolejną sprawą są amulety w jakie w dzień ślubu zaopatruje się Panna Młoda. Wszyscy doskonale wiemy, iż powinna mieć ona przy sobie coś nowego (aby małżeństwo nie miało problemów finansowych), coś starego, coś niebieskiego (na znak wierności małżonka), coś pożyczonego (by stosunki z nową rodziną układały się pomyślnie), itd. Niektóre panie chcąc uczynić wszystko, aby ich małżeństwo było trwałe zaszywają nawet w swych sukniach ślubnych woreczki z okruszkami chleba. Mówi się również, iż suknia powinna zostać wybrana w towarzystwie druhen i mamy, a Pan Młody pod żadnym pozorem nie może spojrzeć na swą wybrankę ubraną w ślubną kreację przed dniem ślubu.
To dopiero początek przesądów i zwyczajów mających zapewnić nowożeńcom szczęśliwy związek. Kostka cukru lub grosik wrzucony do buta Młodego ma zagwarantować im dostatnie życie, natomiast perły, a przede wszystkim te prawdziwe, pod żadnym pozorem nie mogą znaleźć się w stroju Młodych – jak niektórzy uważają – perły symbolizują łzy i cierpienie, dlatego zakładane w dniu ślubu przynoszą pecha.
Liczne przesądy wiążą się również z przyjęciem weselnym – rzucanie przez Młodych szklanych kieliszków za siebie, liczne zabawy i wróżby organizowane podczas oczepin, czy też np. symboliczne karmienie się tortem nowożeńców, pierwszy taniec, niektóre prezenty ślubne obsypywanie młodych ryżem lub monetami, a nawet pogoda posiadają wiele ukrytych znaczeń i przesłań.
Nie sposób wymienić wszystkich przesądów i zwyczajów, które mają zagwarantować nowożeńcom pomyślność na wspólnej drodze życia. Warto pamiętać, iż należy traktować je jako zabawę, czy też podtrzymywanie tradycji, bowiem szczęście w małżeństwie zależy tylko od kochających się partnerów. Dbałość o związek to klucz do sukcesu, wszelkiego rodzaju niepowodzenia należy przypisywać swoim niedociągnięciom, nie zaś obecności naszyjnika z pereł na ceremonii ślubnej.
Autor: Ewelina Siwiec

usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.