IMPERIAL_COMPONENT::IMPERIAL_COMPONENT::__construct PlanujeWesele.pl - Przygotowanie - Ślub cywilny
|
|
|
|
|
|
|
|
Ślub cywilny

Ślub cywilny

 

Aby małżeństwo było uznane przez urzędy oraz organy administracyjne konieczny jest ślub cywilny. Decydując się na zawarcie małżeństwa powinno się udać do Urzędu Stanu Cywilnego ponad miesiąc przed planowaną datą ślubu. Obecność obojga przyszłych małżonków jest konieczna. Warto wiedzieć, iż nie obowiązuje już tzw. rejonizacja, możemy, więc sami wybrać Urząd, w którym złożymy przysięgę, nie musi być to wcale najbliżej usytuowany Urząd Stanu Cywilnego.


Kiedy mamy już ustaloną datę, należy się do tego dnia odpowiednio przygotować; po pierwsze wybór świadków to zadanie bardzo istotne, pamiętajmy, iż powołane do tej funkcji osoby muszą zjawić się w Urzędzie przynajmniej pół godziny przed wyznaczoną godziną zawarcia związku małżeńskiego. Kolejnym aspektem jest skompletowanie dokumentów, które musimy posiadać w dniu ślubu. Panny i kawalerowie muszą zabrać ze sobą do Urzędu Stanu Cywilnego dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia; jeżeli któryś z partnerów jest rozwiedziony, do wyżej wymienionych dokumentów dokłada jeszcze skrócony odpis aktu małżeństwa, wraz z konieczną adnotacją o rozwodzie; wdowcy i wdowy dokładają natomiast odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka.


Odpis aktu urodzenia można pobrać w Urzędzie Stanu Cywilnego, odpowiednim ze względu na miejsce urodzenia. Jeżeli jest to niemożliwe (np. z powodów czysto fizycznych), istnieje możliwość przesłania odpisu z danego urzędu do urzędu zgodnego z miejscem zamieszkania, aby było to możliwe, należy wypełnić odpowiedni wniosek u Urzędzie, a z nim załatwiać resztę koniecznych do tego formalności.


W przypadku, w którym jeden z partnerów jest cudzoziemcem musi on przed uroczystością okazać w urzędzie paszport, przetłumaczony na język polski akt urodzenia, a także zaświadczenie o zdolności zawarcia małżeństwa. Nie jest to trudne zadanie, a konieczne, aby mogły zabrzmieć słowa przysięgi małżeńskiej.


Kiedy mamy już za sobą wszelkie formalności, a także ustalony termin uroczystości, nie pozostaje już nic innego jak tylko czekać na ten wielki dzień. Aby dobrze się do niego przygotować i zapobiec jakiemukolwiek zaskoczeniu, trzeba dowiedzieć się, co czeka nas w Urzędzie Stanu Cywilnego; otóż wraz z partnerem będziemy musieli wypełnić specjalne zapewnienie, o braku przeszkód do wstąpienia w związek małżeński, zdecydować, jakie nazwisko będziemy nosić i jakie przejmą po nas dzieci. Jak również trzeba wziąć ze sobą ok. 100zł gotówki, aby uregulować opłatę skarbową.


Cała uroczystość potrwa zaledwie piętnaście minut, w przeciągu, których urzędnik wygłosi specjalną mowę, po czym małżonkowie powtórzą za nim słowa przysięgi. Na koniec para młoda nałoży sobie obrączki, jako znak zawarcia związku małżeńskiego, co uwieńczy podpisanie aktu małżeństwa.


Po zawarciu małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, młoda para, bardzo często zaprasza swoich gości i świadków na małe przyjęcie, gdzie mogą wspólnie uczcić nową drogę życia. Młodzi poczęstunkiem i dobrą zabawą mogą podziękować bliskim za przybycie i ślubne prezenty.

 

Najbliższe wesela
Brak wpisów
Ostatnio dodane działalności
Brak dodanych firm
Ostatnio dodane ogłoszenia
Brak dodanych firm
Ankieta
Jaką cechę u swojego partnera cenisz sobie najbardziej ?

Newsletter
Zapisz się by na bieżąco być informowanym o nowych firmach,
usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.

Copyright 2009 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla Portal Weselny
Design: tomaszmlot.pl, Powered by Imperial CMS - Profesjonalny System CMS