IMPERIAL_COMPONENT::IMPERIAL_COMPONENT::__construct PlanujeWesele.pl - Przygotowanie - Ślub kościelny
|
|
|
|
|
|
|
|
Ślub kościelny

Ślub kościelny

 

Sakramentalne „tak" ma znaczenie tylko i wyłącznie, gdy wypowiadane jest podczas ceremonii ślubnej w kościele. To piękne i wzruszające wydarzenie pozostaje w pamięci małżonków na cale życie. Należy, więc dołożyć wszelkich starań, aby przygotować się do niego w należyty sposób. Trzeba pamiętać, iż ślub kościelny nie jest prawnie uznawany, dlatego konieczne jest też zwarcie ślub cywilnego lub konkordatowego.


Decydując się na ślub kościelny, musimy pamiętać, iż jest to swego rodzaju przedsięwzięcie. Zanim staniemy na ślubnym kobiercu czeka nas masa pracy i obowiązków. Istnieje pewien schemat, który ułatwia nieco zadanie, postępując zgodnie z nim z pewnością zapobiegniemy nieprzyjemnym niespodziankom. Pierwszym krokiem, który musimy podjąć jest rezerwacja terminu ślubu w wybranym kościele. W kancelarii parafialnej należy pojawić się najpóźniej 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu, wraz z wymaganymi dokumentami, są to; dowody osobiste narzeczonych, metryki chrztu i dokumenty potwierdzające przystąpienie do sakramentu bierzmowania.


Kolejną sprawą jest podpisanie protokołu przedślubnego. Należy dokonać tego ok. trzy miesiące przed wyznaczonym już terminem ślubu. Aby podpisać protokół należy dostarczyć do kancelarii adwokackiej zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, o braku okoliczności, które mogłyby wykluczyć zawarcie małżeństwa, świadectwo nauki religii, metrykę chrztu i dowód osobisty.


Spisanie protokołu wiąże się z kilkoma następstwami. Po pierwsze jest to mement, w którym należy przystąpić do pierwszego sakramentu pokuty, jego potwierdzenie należy również złożyć w kancelarii. Następnie w najbliższą niedzielę ogłaszane są zapowiedzi, po których otrzymujemy zaświadczenie, mając obowiązek dołączenia go do dokumentów gromadzonych u księdza.


Czas na kurs przedmałżeński. Bez potwierdzenia jego ukończenia nie otrzymamy ślubu kościelnego. Kurs ten trwa ok. 8 - 10 tygodni, kończąc go narzeczeni obowiązkowo muszą stawić się w poradni rodzinnej. Na tydzień przed ślubem należy ponownie odwiedzić kancelarię parafialną, w towarzystwie świadków, mając przy sobie wszystkie zbierane dotąd dokumenty, w celu sporządzenia aktu ślubu. Przed dzień uroczystości należy przystąpić do drugiego sakramentu pokuty, nie zapomnijmy odebrać od spowiednika zaświadczenia, które na zajutrz ma trafić na biurko księdza udzielającego ślubu.


Nareszcie, nadszedł dzień ślubu. Przy całym zamieszaniu i zdenerwowaniu związanym z dopinaniem wszystkiego na ostatni guzik próbujmy w miarę możliwości zapanować nad emocjami i pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Takich jak to, iż narzeczeni wraz ze świadkami powinni zjawić się w kościele ok. pół godziny przed rozpoczęciem ślubu. Cała czwórka podpisuje wtedy specjalne zobowiązanie i przekazuje księdzu obrączki.


Po uporaniu się z wyżej wymienionymi obowiązkami, młoda para może przystąpić do ślubu kościelnego. Sakrament małżeństwa może mieć różny przebieg. W zależności od regionu kraju, pojawiają się różnego rodzaju tradycje i zwyczaje. Ważnym jednak jest, aby uroczystość ta była dla młodych przeżyciem ważnym, a nawet duchowym.

 

Najbliższe wesela
Brak wpisów
Ostatnio dodane działalności
Brak dodanych firm
Ostatnio dodane ogłoszenia
Brak dodanych firm
Ankieta
Jaką cechę u swojego partnera cenisz sobie najbardziej ?

Newsletter
Zapisz się by na bieżąco być informowanym o nowych firmach,
usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.

Copyright 2009 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla Portal Weselny
Design: tomaszmlot.pl, Powered by Imperial CMS - Profesjonalny System CMS