IMPERIAL_COMPONENT::IMPERIAL_COMPONENT::__construct PlanujeWesele.pl - Przygotowanie - Ślub konkordatowy
|
|
|
|
|
|
|
|
Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy

 

Od lat istnieje spór „ślub cywilny, czy kościelny?", w związku z tym, iż żyjemy w kraju katolickim, najczęściej decydowano się na obydwa. Ślub kościelny - pomijając aspekt wyznania, przyciąga wielu swoją magią, tradycją i jedyną w swoim rodzaju podniosłą atmosferą - w obecności boga, przyjaciół a także rodziny, małżonkowie wygłaszają słowa przysięgi. Ślub cywilny to skromna uroczystość, w której uczestniczy garstka najbliższych parze młodej osób, a magię tutaj zastępuje prawo.


Jak powszechnie wiadomo, uporanie się z formalnościami przed wstąpieniem w związek małżeński nie jest proste. Dostarczenie ogromnej ilości odpowiednich pism i dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego, a także na zakrystię kościoła, w którym ma odbyć się ceremonia bywa nieco irytujące.


Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji stał się ślub konkordatowy. Umowa konkordatowa pomiędzy Kościołem, a polskim rządem została podpisana w 1998 roku. Od tamtej pory osoby wyznania rzymsko - katolickiego, mają możliwość zawarcia ślubu kościelnego i cywilnego w tym samym czasie. Przed ceremonią w kościele, para młoda udaje się do zakrystii, gdzie podpisuje klauzulę skutków cywilno-prawnych małżeństwa konkordatowego.


Unikniemy w ten sposób wyczekiwania w długich kolejkach w Urzędzie Stanu Cywilnego, w celu zarezerwowania dogodnego terminu, wykorzystując ten czas na przygotowania do przyjęcia. Problem wyboru i zakupu odpowiedniej sukienki i garnituru na ślub cywilny również nie będzie zaprzątać naszych myśli. Zaoszczędzimy pieniądze i sporą dawkę energii.


Pomimo tych udogodnień wciąż zawiera się śluby cywilne, najczęściej ma na to wpływ kwestia przekonań i wiary, jak i kościelne - młodzi chcą przeżyć obie uroczystości lub dotrzymać rodzinne tradycje.


Decydując się na ślub konkordatowy należy dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie, informujące kapłana o braku zastrzeżeń, co do zawarcia związku małżeńskiego. Trzeba pamiętać także o obecności świadków, których podpis jest konieczny. W przypadku, kiedy bierzemy ślub w obcej parafii, musimy zdobyć tzw. licencję, czyli zgodę proboszcza.


W ciągu pięciu dni po uroczystości, kościół przesyła dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego, na który spada odpowiedzialność za sporządzenie aktów ślubu. Nowożeńcy mogą odebrać ten ważny dla nich dokument już po ok. dziesięciu dniach od daty zawarcia małżeństwa.


Obecnie większość par decydujących się na małżeństwo, wybiera ślub konkordatowy. W natłoku obowiązków i przygotowań związanych z przyjęciem, kupnem sukni i garnituru, zadbaniem o dobre menu, o wystrój kościoła, sali, itd., trudno o wytchnienie, a ustawa konkordatowa ułatwia młodej parze zadanie. Zyskując czas i oszczędzając pieniądze z chęcią podpisują dokumenty na zakrystii.

 

Najbliższe wesela
Brak wpisów
Ostatnio dodane działalności
Brak dodanych firm
Ostatnio dodane ogłoszenia
Brak dodanych firm
Ankieta
Jaką cechę u swojego partnera cenisz sobie najbardziej ?

Newsletter
Zapisz się by na bieżąco być informowanym o nowych firmach,
usługach, nowościach oraz aktualizacjach dostępnych w portalu.

Copyright 2009 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla Portal Weselny
Design: tomaszmlot.pl, Powered by Imperial CMS - Profesjonalny System CMS